21’lik Aysu Türkoğlu tarihe geçti! İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Denizi’ni 16 saatte yüzerek rekor kırdı

21 yaşındaki yüzücü Aysu Türkoğlu, İngiltere'yle Fransa arasında bulunan Manş Denizi'ni yüzerek geçti. Türkoğlu, Manş Denizi'ni geçen en genç Türk yüzücü olarak adını tarihe yazdırdı.

featured

Aysu Türkoğlu destan yazdı. Kuş uçuşu olarak 34 kilometreyi bulan Manş Denizi’ni yüzerek geçen Aysu Türkoğlu rekor kırdı. 21 yaşındaki Bodrumlu yüzücü, Manş Denizi’ni geçen en genç Türk yüzücü unvanının sahibi oldu.

KARADA TÜRK BAYRAĞI

Aysu Türkoğlu’nun son dakikalarında hocası Bengisu Avcı Erdoğan da denize atladı. Kurallar gereği Aysu Türkoğlu ve Bengisu Avcı Erdoğan birlikte karaya çıktı. Aysu Türkoğlu ve Bengisu Avcı Erdoğan, karaya çıktıktan sonra birlikte Türk Bayrağı açtılar.

ZAFER SONRASI KONUŞTU

Aysu Türkoğlu tarihi zafer sonrası konuştu. Genç sporcunun antrenör ve ailesi kendisini tebrik etti. Kendisine eşlik eden teknenin kaptanın “Yaşlı bir adamı çok mutlu ettin” şeklindeki tebriği sonrası Aysu Türkoğlu, “Bu kadar ağlayıp, zırladım” dedi. Genç sporcunun babası yaşanan sevinç sonrası “Çok büyük bir olay başarın, yaşanmamış bir şey başardın, zırlaman çok normal” ifadelerini kullandı. Uzun bir süredir kulaç atan sporcu, “Birazcık sandviç kaldıysa verir misiniz, çok acıktım” dedi. Rekortmen ekip daha sonra teknede zafer pozu verdi.

16 SAAT YÜZDÜ

Aysu Türkoğlu, İngiltere’yle Fransa arasında bulunan Manş Denizi’nde tam 16 saat yüzdü. Aysu Türkoğlu’nun babası Mustafa Türkoğlu kızının tarihi başarısı sonrası büyük bir sevinç yaşadı. Mustafa Türkoğlu, “Bitti, sonunda bitti. Ne akıntılar yedi, ne dalgalar gördü, anlatılmaz yaşanır. 50 kilometre küsür yüzdü” ifadelerini kullandı.

ANTRENÖRÜ DE REKORTMEN

Aysu Türkoğlu’nu rekora hazırlayan isim bu süreçte Bengisu Avcı Erdoğan oldu. Bengisu Avcı Erdoğan, 2018’de Manş Denizi’ni 11 saat 29 dakikayla en hızlı geçen kadın açık su yüzücüsü unvanını elde etmişti.

İLK KADIN NESRİN OLGUN ARSLAN

Manş Denizi’ni geçen ilk Türk kadın sporcu 1979’da Nesrin Olgun Arslan oldu. Nesrin Olgun Arslan’ın yüzme süresi 15 saat 47 dakikayı bulmuştu. Manş Denizi’ni en hızlı geçen Türk sporcu 9 saat 2 dakika ile Erdal Acet oldu. Manş Denizi’nde dünya rekoru ise 6 saat 55 dakika ile Avustralyalı sporcu Trent Grimsey’ye ait.

BAKAN KASAPOĞLU’NDAN MORAL MESAJI

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Aysu Türkoğlu’nun Manş Denizi’nde rekor için kulaç attığı anlarda genç sporcuya destek olmuştu. Bakan Kasapoğlu, 21 yaşındaki sporcunun Manş Denizi’ni yarılamasının ardından “Çoğu gitti, azı kaldı” paylaşımını yapmıştı.

ÖMER ÇELİK, ARSLAN’I UNUTMADI

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Aysu Türkoğlu’nun rekor için kulaç attığı saatlerde bir paylaşımda bulunmuştu. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik paylaşımında, Aysu Türkoğlu’na destek olmuş aynı zamanda da Nesrin Olgun Arslan’ı da unutmamıştı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“Bodrumlu yüzücü Aysu Türkoğlu bugün 02.00’de Manş Denizi’ni geçen en genç Türk yüzücü olmak için kulaç atacak. Aysu’yu şimdiden kutluyoruz. Yüreğimiz Aysu’yla.

Daha önce Adana’dan bizim mahalleden ablamız Nesrin Olgun Manş denizini yüzerek geçen ilk Türk kadını olmuştu.”

REKORA İNANDI

Aysu Türkoğlu, Manş Denizi’nde zafere ulaşmadan önce daima zafere inandı. 21 yaşındaki sporcu daha önce yaptığı açıklamalarda, “Manş Kanalı’nda 1652 solo 842 takım olmak üzere toplam 2494 geçiş yapıldı. 15’i bireysel olmak üzere 6 Türk takımı geçti. Bunlardan sadece 3’ü kadın. Ben de geçtiğim takdirde hem kadınlarda hem erkeklerde Manş denizini geçen en genç Türk unvanını almış olacağım” ifadelerini kullanmıştı.

COVİD BİLE DURDURAMADI

Aysu Türkoğlu’nun rekor kırdığı yolda karşısına Covid-19 pandemisi de çıktı. Genç sporcu tüm engellere rağmen asla pes etmedi. Aysu Türkoğlu, Covid-19 pandemisinde kapanma döneminde evlerinin terasına portatif havuz yaptı. 21 yaşındaki yüzücü o dönemde verdiği röportajda şu ifadeleri kullanmıştı:

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir