Avrupa’da enerji krizi tavan yaptı! Gaz fiyatları 200 euroyu geçti

Rusya ile yaşanan gerilimin ardından enerji krizi yaşayan Avrupa'da megavatsaat başına doğalgaz fiyatı 200 euroyu geçti. Bu fiyat, marttan bu yana görülen en yüksek seviye oldu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerji krizinin pençesindeki Avrupa’da gaz fiyatları 200 euronun üstüne çıktı.

Rusya’nın Kuzey Akım üzerinden doğalgaz sevkiyatını düşürmesi ve Moskova ile Avrupa arasındaki gerginlik, fiyatların artmasına neden oldu.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de işlem gören ağustos vadeli gaz kontrat fiyatı, dün megavatsaat başına 176,6 eurodan kapandı.

Enerji Bakanlığından Karadeniz gazı için özel video: Kaç yıllık ihtiyacımızı karşılayacak?

201,90 EURO İLE EN YÜKSEK SEVİYEDE

Bugün 178,9 avrodan açılan doğal gaz fiyatları, saat 18.17 itibarıyla bir önceki kapanışa göre yüzde 14,32 artışla 201,90 avroya yükselerek marttan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Gaz Fiyatlari

GAZPROM SEVKİYATI AZALTACAĞINI DUYURDU

Rus enerji şirketi Gazprom, dün Rus gazını Almanya üzerinden Avrupa’ya taşıyan hatlardan Kuzey Akım doğalgaz boru hattı için kullanılan Portovaya kompresör istasyonundaki Siemens türbin motorunun, teknik nedenlerden ötürü durdurulduğu ve bu nedenle hat üzerinden sevk edilen doğalgaz miktarının azalacağını duyurdu.

Şirket, boru hattına hizmet eden türbinlerle ilgili bir sorun nedeniyle boru hattının ihracatının yüzde 40’tan yüzde 20’ye düşürüleceğini kaydetti.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez’den müjde: Doğal gaz fiyatları düşecek

AB ÜLKELERİ TÜKETİMİ AZALTMAKTA UZLAŞTI

Öte yandan, bugün AB üyesi ülkeler, Rusya’dan akışın kesintiye uğraması ihtimalini dikkate alarak doğalgaz tüketimini yüzde 15 azaltmakta uzlaştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Gazprom’un Kuzey Akım doğalgaz boru hattındaki türbini onarım için durdurduğunu söyledi.

 

Avrupa’da enerji krizi tavan yaptı! Gaz fiyatları 200 euroyu geçti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.