Asgari ücret 8 bin 500 TL olunca en düşük emekli maaşı kaç TL olacak? EYT’lileri bekleyen sürpriz sonuç…

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 yılında uygulanacak asgari ücreti net 8.500 TL olarak açıkladı. Asgari ücrete yapılan zammın aynı şekilde emekli maaşlarına da yansıtılacağı tahmin ediliyor.

featured

11 milyon emekli ve Ocak ayında eklenecek 2 milyon EYT’li ile birlikte Türkiye’deki 13 milyon emeklinin maaşını belirleyecek zam oranı netleşmeye başladı. Emekliye yapılan zam yasalara göre TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileri baz alınarak veriliyordu.

2023 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 asgari ücretin net 8 bin 500 TL olduğunu açıkladı. Bu rakama göre Türkiye’de pek çok ödeme kalemine de zam gelecek.

Benzer Haberler
2023-asgari-ucret-brut
Türk-İş asgari ücret masasından ayrıldı! 2023 asgari ücret net 8.500 TL oldu
selen gorguzel
Selen Görgüzel: ‘Asgari ücretli sevgili benimle yaşayamaz, davul bile dengi dengine’
altın
Asgari ücret kararı öncesi altın yeni zirveye koşuyor! 21 Aralık çarşamba gram altın ve çeyrek altın ne kadar?

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI KAÇ TL OLACAK?

Asgari ücrete yapılacak yüzde 50 artışın aynı şekilde emekli maaşlarına da yansıtılacağı tahmin ediliyor. Yıllar içerisinde en düşük emekli maaşı ile asgari ücret arasındaki makası kapatmak isteyen hükümet, yeni açıklanacak maaşlarda en düşük emekli maaşını asgari ücretin yüzde 70’i seviyesine çekmek istiyor.

Buna göre en düşük emekli maaşı 5775 lira olacak. Yani en düşük emekli maaşı alanlar, diğer emeklilere yapılan zam oranından daha fazla zam alacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir