Asgari ücret 7 bin 500 TL mi olacak? Asgari ücrete zam gelecek mi?

Döviz kurunun yükselmesi ve enflasyonun artmasının ardından asgari ücrete zam geleceği beklentisi oluştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, konuyla ilgili birkaç kez açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da asgari ücrete ara zam ile ilgili böyle bir gerekliliğin olması durumunda çalışanları mağdur etmeyeceklerini açıklamıştı. Öte yandan asgari ücretin 7 bin 500 TL olması ile ilgili sosyal medyadan flaş bir talep geldi…

featured

Her yıl aralık ayında toplanan asgari ücret tespit komisyonu, yıl boyu geçerli olacak asgari ücreti belirliyor. Milyonlarca vatandaş, artan enflasyon ve döviz kuru nedeniyle asgari ücrete ikinci bir zammı bekliyor. Konuyla ilgili birçok açıklama ve talep gelirken, sosyal medyada asgari ücretin 7 bin 500 TL olması gerektiği ifade edildi. Peki asgari ücret 7 bin 500 TL mi olacak? Asgari ücrete ara zam gelir mi? İşte detaylar…

ASGARİ ÜCRETE ZAM GELİR Mİ?

Her yıl bir kez belirlenen asgari ücretin bu yıl ara zam ile ikinci kez artırılması gündemde. Asgari ücrete, memur ve emeklilere yapılacak temmuz zammı paralelinde ‘enflasyon farkı’ ödenmesinin masada olduğu belirtildi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MYK Toplantısı sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken, gazetecilerden gelen ‘Asgari ücrete ara zam yapılacak mı’ sorusuna cevap verdi. Çelik, asgari ücret 2022, emekli ve memur zammı konusunda yaptığı açıklamada asgari ücretliyi umutlandıran şu ifadeleri kullandı:

“Emeklimiz, esnafımız, çiftçimiz genç arkadaşlarımız bunlardan gelen talepleri takip ediyor ve değerlendiriyoruz. Vatandaşımızın ezilmemesi için stratejiler üretiyoruz. Onların zamanlaması içeriklendirilmesi için erken. Onlar olgunlaştığı zaman bizdeki bilgileri paylaşırız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücrete zam sinyali: Temmuz ayında alım gücünü iyileştireceğiz

YÜZDE 31 ZAM CEPTE

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı (TÜİK) nisan ayı enflasyon rakamlarına göre; 4 aylık enflasyon oranı yüzde 31.71 olarak dikkat çekti. Bu rakamla beraber emekli zammı için şimdiden yüzde 31.71 zam oranı kesinleşmiş oldu.

Yani bundan sonraki 2 ayda enflasyon sıfır çıksa bile SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu rakamı maaşlarına yansımış bir şekilde görecek. Merkez Bankası mayıs ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre mayıs enflasyon beklentisi yüzde 3.97 olurken, haziran ayı enflasyon beklentisi ise yüzde 2.97 oldu. Bu rakamların gerçekleşmesi durumunda temmuz zammı için belirleyici olacak 6 aylık enflasyon oranı da yüzde 41 olacak.

ÇALIŞMALAR VAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, memur ve memur emeklilerine enflasyon farkının ödeneceğini, emeklilerin ise 6 aylık enflasyon oranında zam alacaklarını hatırlattı. Bilgin, haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte çalışmaya ilişkin yol haritasını belirleyeceklerini ifade etti.

ASGARİ ÜCRET 5.997 LİRAYA YÜKSELİR

Asgari ücrete bir yılda birden fazla zam gelebilmesi için yasa çıkarılması gerekmediği belirtiliyor. Bunun gerçekleşmesi durumunda ‘Enflasyon farkı’ formülü gündemdeki sıcaklığını artıracak. Mevcut durumda net asgari ücret 4.253,40 TL olarak uygulanıyor. Eğer beklenen 6 aylık enflasyon oranı gerçekleşirse asgari ücret temmuz zammı ile birlikte 5.997,30 TL seviyesine yükselecek. Ancak temmuz zammı gerçekleşirse; aralık ayındaki Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında artık 2022 yılının ikinci yarısındaki enflasyon dikkate alınacak.

ASGARİ ÜCRET 7 BİN 500 TL Mİ OLACAK?

Sosyal medyada bir kullanıcı, asgari ücretin 7 bin 500 TL olması gerektiğini savundu.

O kullanıcı, şu ifadeleri kullandı;

”Son 4 senede asgari ücret ile açlık sınırı arasında 600-700 TL fark oluşuyordu.

Şimdi yakın zamanda açlık sınırı 7k sınırını geçeceğini öngörüyor ve asgari ücretin sene sonuna kadar 7500 TL olarak belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum.”

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir