‘Şeker Dede’ vurgununda yeni detay! Hastane hastane gezip hastalıklı kan vermiş!

Ankara'da binlerce kişi, hiçbir engeli bulunmamasına rağmen, 10 bin TL karşılığında sahte evraklarla özel ve kamu hastane çalışanları aracılığıyla çıkardıkları engelli sağlık raporuyla emekli oldu. Devletin milyonlarca lira maddi zarara uğratılmasının ardından düzenlenen operasyonla 24 kişilik şebeke çökertildi. Soruşturmada yeni detaylar ortaya çıktı.

featured
service

Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, hiçbir engel bulunmayan kişilere 10 bin lira karşılığında sahte evraklarla bazı özel ve kamu hastanelerinde çalışanlar aracılığıyla engelli sağlık raporu çıkararak emekli olmalarını sağladıklarını tespit etmesinin ardından Ankara merkezli 3 ilde düzenlediği operasyonla 24 kişilik şebeke çökertilmiş 5 milyon lira kamu zararının önüne geçilmişti. Mali polisin titizlikle yürüttüğü soruşturmanın detayları belli oldu.

0x0 son dakika seker dede soku hastane hastane gezip hastalikli kan vermis 1653017483210

HER RAHATSIZLIĞIN BİR PUANI VAR

Sabah’tan Ömer Çetin’in haberine göre sahte rapor çetesi, rapor isteyen kişilerden 10 bin lira karşılığında engelli sağlık raporu için uygulanan “Balthazard” adı verilen engel oranı hesaplama yönteminin sürecin başından sonuna kadar takip ettikleri ve işlemlerin başında kendilerinin durduğu ortaya çıktı. Şebeke, birden fazla hastalığı ve engeli varmış gibi tetkik ve tedaviye yönlendirdikleri belirlendi. Kalp rahatsızlığına 20 puan, şeker hastalığına 10 puan, uyku apnesi 15 puan şeklinde toplam 45 puan düzenleyerek raporlarda yüzde 40 ve üzeri çalışma gücü oranını kaybettikleri yönünde sahte engelli raporu düzenleyerek emeklilik hakkı kazandırdıkları tespit edildi.

0x0 son dakika seker dede soku hastane hastane gezip hastalikli kan vermis 1653017486352

ŞEBEKENİN BAŞINDA OTOBÜS SÜRÜCÜLERİ

Kamu kurumunda otobüs sürücü olan kişinin sahte engelli raporu ile emekliye ayrıldığı ortaya çıktı. Emekli olan kişinin, çalışma arkadaşlarından 6 kişi daha aynı yöntemle emekli oldu. Bir araya gelen otobüs sürücüleri sahte rapor işine girdikleri ve çevrelerinde bulunan eş dost ve akrabalarını emekli yaptıkları ortaya çıktı. Hastane çalışanı ayını yöntemle önce kendi emekli olduğu ardından eşini de emekli yaptırdığı belirlendi.

0x0 son dakika seker dede soku hastane hastane gezip hastalikli kan vermis 1653017490780

HASTANE HASTANE GEZİP KAN VERMİŞ

Çete üyelerinin rapor oranlarını yükseltmek için uyguladıkları yöntemler arasındaki kilit isim ise şaşırttı. Şebeke zor durumda kaldıklarında 75 yaşındaki şeker hastası olan “Şeker Dede” lakaplı Veli E.’yi devreye soktukları ortaya çıktı. Engelli raporu isteyen sağlam kişilerin yerine para karşılığında kanını verdiği ve hastaneleri gezdiği belirlendi.

0x0 son dakika seker dede soku hastane hastane gezip hastalikli kan vermis 1653017524812

MALİ POLİS 17 KİŞİYİ HAKEM HASTANESİNE GÖTÜRDÜ

Çete üyelerinin rapor alarak emekli ettiği belirlenen 17 kişi Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri refakatinde Hakem Hastanesine sevki yapılarak mukayese raporu düzenlenmesi sağlandı. Ekiplerin refakat ederek aldırdığı yeni raporlarda 13 kişinin yüzde 40 ve üzeri çalışma gücü oranını kaybetmediği, ilk raporun sahteliğinin tespit etmiş oldu. Çetenin aynı yöntemle 15 kişi daha bu şekilde rapor almaya çalıştıkları telefon dinlemelerinde tespit edilmesinin ardından hastane görevlileri uyarılarak rapor almalarının önüne geçildi.

0x0 son dakika seker dede soku hastane hastane gezip hastalikli kan vermis 1653017529088

ENGELLİLERE TANINAN HAKLARDAN YARARLANMIŞLAR

Rapor alarak emekli olan kişilerin “Engelli Kimlik Kartı” aldıkları, vergi indiriminden yararlandıkları, ASKİ aboneliğinde indirim uygulandığı, ücretsiz otobüs bileti kullandıkları, her ay emekli maaşı aldıkları tespit edildi. İlgili kurumlarla birlikte yapılan çalışmalarda yaklaşık 5 milyon TL kamu zararının önüne geçildi.

0x0 son dakika seker dede soku hastane hastane gezip hastalikli kan vermis 1653017532839

21 GÖZALTI

Ankara Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, 9 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından Ankara merkezli Sakarya ve Çankırı’da eş zamanlı olarak 24 şüpheliye yönelik yapılan operasyonda 21 kişi gözaltı aldı. İkamette yapılan aramalarda çok sayıda rapor ele geçirildi.

0x0 son dakika seker dede soku hastane hastane gezip hastalikli kan vermis 1653017543490 0x0 son dakika seker dede soku hastane hastane gezip hastalikli kan vermis 1653017547962

‘Şeker Dede’ vurgununda yeni detay! Hastane hastane gezip hastalıklı kan vermiş!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir