Ankara fay hattı hangi ilçelerden geçiyor? Ankara fay hattı haritası

featured

Türkiye 6 Şubat’ta yaşadığı Kahramanmaraş depremleri sonrasında hala beşik gibi sallanmaya devam ediyor. Depremin vurmadığı kentlerde de herkes bulunduğu yerlerde fay olup olmadığını inceliyor. Başkent Ankara deprem açısından en risksiz yerlerden biri olarak gösteriliyordu ancak Maden Tetkik Arama Kurumu’nun diri fay haritasına göre durumun hiç de öyle olmadığı ortaya çıktı.

Benzer Haberler
karbon-fiber-elyaf
Ece Üner elinde tutup gösterdi! Karbon elyaf nedir? Depreme karşı korur mu?
28 şubat takvim yaprağı
28 Şubat takvim yaprağı olayı nedir? 28 Şubat’ta deprem mi olacak?
Frank Hoogerbeets mart tahmin
Deprem kahini Frank Hoogerbeets’dan kan donduran tahmin! 3 güne kadar 7-8 şiddetinde…

Ankara’da Bağlıca’dan Yapracık’a doğru uzanan bir fay var. Haritada dikkat çeken ise Ankara ve çevresinde fayı simgeleyen sadece tek bir çizgi olması.

Bağlıca’dan Yapracık’a kadar uzandığı görülen fayın olduğu bölgede; Ümitköy, Yaşamkent, Konutkent ve Koru semtleri yakın çevrede Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)’nın Kale adı verilen yeni binası ile Genelkurmay Başkanlığı’na ev sahipliğini yapacak inşaat da yer alıyor.

ankara fay haritası

 

ŞÜPHELİ OLARAK İŞARETLENMİŞ!

Dikkat çeken bir başka detay da fay haritada ‘kuvaterner’ olarak işaretlenmiş ‘kuvaterner’ demek ise fayın şüpheli olduğu anlamına geliyor.

ankara fay hattı

 

HALK İNANAMADI! ‘YOK CANIM OLUR MU ÖYLE ŞEY’

Bölgede yaşayan halk ise Show Haber muhabirlerine şu açıklamalarda bulundu:

  • Yok canım olur mu öyle bir şey! Şok oldum inanın güveniyorduk Ankara’ya. Biz Haymana’da olduğunu biliyorduk fay hattının
  • Aktif fay mı çıkmış? Evimizi sağlam diye biliyoruz. Bağlıca genelde villa bölgesi iki katlı yapıların çok olduğu bir bölge çok katlı binalar yeni yapılanlar.
  • Fay hattının geçtiğini söylüyorlar. Bursa’ya taşınmayı düşünüyorum. Oradaki evim çok sağlam çünkü.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir