Android telefonlar artık depremi ölçecek

featured

Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefonu olan herkes, olası bir depreme ilişkin uyarıları Google’ın veri tabanını gönderecek.

Bugünden itibaren,  işletim sistemi 5.0 ve üstünü çalıştıran Android telefonlar, belirli sismik dalga etkinliklerini alacak ve bunu Google’a bildirecek.

Google daha sonra bu verileri arama sonuçlarında kullanacak ve Californiya’daki Android kullanıcılarını doğrudan uyaracak.

Bu kapsamda Google, UC Berkeley tarafından geliştiren MyShake uygulamasının alt yapısıyla telefonların yerleşik ivmeölçerlerini yeni bir şekilde kullanacak.

DEPREM VE TİTREME AYIRT EDİLEBİLECEK

Bununla birlikte, kullanıcılar, “deprem” veya “yakınımdaki deprem” ifadelerini sorguladığında, telefonlardan gelen sismografik bilgiler bir araya toplanarak  Google’ın belirli bir alandaki pek çok kişinin olağandışı hareketler yaşadığını belirten özel bir sunucuya gönderilecek.

Dolayısıyla, herhangi bir telefon  yanlışlıkla bir sismik hareket algılarsa, Google bunun bir deprem olmadığını ayırt edebilecek.

Japonya, Meksika ve California halihazırda Google’ın yararlandığı kara tabanlı sensörleri kullanıyor.

Yaralanmaları ve maddi hasarı azaltmayı amaçlayan uyarılarla deprem başlamadan önce insanların kendilerini emniyete alması amaçlanıyor.

Eğer Google’ın algılama ve uyarı verme sistemi etkinliğini kanıtlarsa, sık sık depremlerin görüldüğü ve geleneksel sensörlerin kullanıldığı  Endonezya gibi gelişmekte olan ülkelerde can ve mal kaybı en aza indirilecek.

Öte yandan, Google’ın destek aldığı deprem bilimi uzmanları,  meydana gelebilecek yanlış uyarılara rağmen akıllı telefonların mini-sismograflara dönüşmesinin büyük bir avantaj sağlayacağını kaydetti. Uygulamayı geliştiren UC Berkley’in sismoloji laboratuvarı direktörü Richard Allen, “Artık akıllı telefonun olduğu her yere, dünyanın neresinde olduğundan bağımsız, uyarı verme imkanımız var” dedi.

Diğer taraftan, Google dünya çapındaki tüm Android telefonlardan veri toplayacak olsa da, yalnızca Californiya’daki kullanıcılar doğrudan telefonlarına bildirim alacak.

Android, Californialıları yakın zamanda tespit edilen bir deprem hakkında bilgilendirmek için U.S. Geological Survey’in ShakeAlert bildirim sistemini kullanıyor.

Bu kapsamda, California’da yaşayan bir Android kullanıcısının bildirim almak için telefonunda ayrı bir ShakeAlert uygulamasına ihtiyacı olmayacak.

Uzmanlar,  bu uygulamayla depremlerin net bir şekilde tahmin edilmesini sağlamasa da yakınlardaki hareketler hakkında uyarılabileceğini  ve deprem onlara ulaşmadan harekete geçebileceğini belirtiyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir