Altay ve Göztepe maçları sezon boyunca seyircisiz oynanabilir! İzmir takımlarına dev ceza yolda

Spor Toto 1'inci Lig'de bu akşam oynanan Göztepe-Altay karşılaşmasına olaylar damga vurdu. Maçın 19'uncu dakikasında Altay tribünlerinden atılan bir fişek, Mehmet Çakır adlı Göztepe taraftarının yüzüne isabet etti. Göztepeli taraftar sahaya girerek korner direği ile Altay kalecisi Ozan'a saldırdı. Yaşananların ardından 13 kişi gözetim altına alındı. Karşılaşma çıkan olaylar sebebiyle ertelendi. Kan akan derbi sonra TFF'nin iki takıma da seyircisiz maç oynatma yaptırımı gündemde.

featured

Spor Toto 1’inci Lig’de Göztepe ile Altay arasında oynanan İzmir derbisine çıkan olaylar nedeniyle ara verildi. Karşılaşmanın 19’uncu dakikasından sonra ortalık karıştı.

Altay tribünlerinden Göztepeli taraftarlara fişek atılmasının ardından Göztepe tribününde bazı taraftarlar yaralandı.

“ÇOK ÜZÜCÜ BİR HADİSE YAŞANDI”

Göztepe eski başkanı ve yönetim kurulu üyesi Mehmet Sepil ve Altay Başkanı Ayhan Dündar’la basının karşına çıkan Köşger, “Göztepe ile Altay takımlarımız, İzmir’in iki güzide takımı arasında oynanan maçın 19’uncu dakikasında üzücü bir hadise yaşandı. Misafir seyircilerin bulunduğu taraftan Göztepeli taraftarlara yönelik işaret fişeği atıldı. Maalesef bir Göztepe taraftarı yaralandı. Sağlık ekibinin müdahalesi sırasında bir taraftarın sahaya atlaması nedeniyle üzücü hadiseler yaşandı. İzmir’in geldiği düzeye, Türk futbolunun geldiği düzeye göre bu maçın seyircili oynanmasının uygun olacağını değerlendirdik. Kararı alırken kulüplerle istişare ettik. Gelinen nokta, üzülerek ifade ederim ki Türk sporunun geldiği noktaya ulaşmadı”

13 KİŞİ GÖZALTINDA

Gerçekleşen saldırıların münferit bir olay olduğunu dile getiren Vali Köşger, “Taraftarın çoğunluğu bu olayı tasvip etmedi. Sportmenlik ve centilmenliğe asla yakışmayan bir olaydı. İzmir’in ve Türkiye’nin geldiği noktaya uygun olmayan bir sonuç ortaya çıktı. Bu olayları gerçekleştiren kişiler gözaltına alındı, 13 kişi gözetim altına alındı. Altay kalecisinde herhangi bir sıkıntı yok. Göztepe taraftarının tedavisi devam ediyor. Birtakım dikişler atılması gereken durumlar var. Her iki yaralımızla ilgili en üst düzey sağlık tedbirleri alınmıştır. Her iki hastayı ziyaret edeceğiz. Bire bir hekimlerden tedavisi hakkında bilgiler alacağız. Fişeği atan kişi ve yanındakiler gözaltında. Bu olayın peşi bırakılmayacak. Bu işi yapanlar Türk hukuk sistemi içinde alınacak kararla cezalandırılacak. Fişeğin içeri nasıl sokulduğu ile bilgimiz yok” diye konuştu.

Göztepe-Altay terörüyle ilgili İzmir valisinden flaş açıklama

 

SEZON SONUNA KADAR SEYİRCİSİZ OYNAYABİLİRLER

Eski Göztepe Kulübü Başkanı Mehmet Sepil, tatil edilen Göztepe-Altay maçındaki kötü örneklerle İzmir futbolunun mahkum edilmemesi gerektiğini belirterek, “Biz bunu yapanları mahkum etmeliyiz.” dedi.

Sepil, seyircisiz futbolun hiçbir şeye benzemediğini belirterek, “Seyircisiz maçların Türk futboluna hiçbir yararı yoktu. İnşallah bundan sonra da maçlar seyirciyle oynanır. Yani biz bu kötü örnekten çıkıp İzmir futbolunu mahkum etmemeliyiz. Biz bunu yapanları mahkum etmeliyiz. Yani İzmir bunun mahkumu olmamalı. Çok çok üzgünüm yani.” diye konuştu.

Öte yandan TFF’nin Altay ve Göztepe takımlarını sezon sonuna kadar seyircisiz oynatacağına kesin gözüyle bakılıyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir