Ali Erbaş: ‘Gençler bize emanet’

Türkiye Diyanet Vakfı Yurt Müdürleri Yeni Dönem Açılış ve İstişare Toplantısı’nda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Bizim ülke olarak en büyük zenginliğimiz ve imkanımız da gençlerimizdir. Bunun için Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV olarak gençlik çalışmalarına özel bir önem veriyoruz." dedi.

featured

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ‘2022-2023 Eğitim Yılı Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Yurt Müdürleri Yeni Dönem Açılış ve İstişare Toplantısı’na katıldı.

TDV Kocatepe Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Başkan Erbaş, gençliğin, bu milletin geleceği olduğuna vurgu yaparak, “Bizim ülke olarak en büyük zenginliğimiz ve imkanımız da gençlerimizdir. Bunun için Diyanet İşleri Başkanlığı ve TDV olarak gençlik çalışmalarına özel bir önem veriyoruz. Gençlerimize, öğrencilerimize ne kadar iyi rehberlik yapabilirsek onların hayatı da, millet olarak istikbalimiz de o kadar güzel olacaktır.” dedi.

“TEMEL AMACIMIZ; GENÇLERİMİZİN İNANÇ VE MEDENİYET DEĞERLERİMİZLE BULUŞMASI”

“Temel amacımız, gençlerimizin inanç ve medeniyet değerlerimizle buluşmasıdır.” diyen Başkan Erbaş, “Gençlerimizin, Peygamber Efendimizi (s.a.s.) tanımaları, büyük bir milletin ve medeniyetin mensubu olduğunun farkına varması, kendisine, ülkesine ve insanlara faydalı olması için bizim katkımız ne kadar çok olursa işimizi o kadar güzel yapmışız demektir.” diye konuştu.

Başkan Erbaş, TDV yurtlarının aynı zamanda bir eğitim kurumu olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“İstikbalimizi kendilerine emanet edeceğimiz gençlerimizle iletişim konusunda çok iyi olmak zorundasınız. Peygamber Efendimiz (s.a.s.) yine her konuda olduğu gibi gençlerin eğitimi konusunda da büyük bir örnektir. N

ebevi metodu bilmeden, nebevi metodu kuşanmadan bu hizmet yapılamaz. Her konuda olduğu gibi işte bu konularda da biz nebevi metodu kullanacağız. Gayemiz, faydalı insanlar ve hayırlı nesiller yetiştirmektir.”

Bilgi ile hikmeti bütünleştiren, hayatın gayesini idrak eden, kendine, topluma, çevreye ve Rabbine karşı sorumluluklarının farkında olan bir nesil yetiştirmek gayesinde olduklarını açıklayan Başkan Erbaş, “Güzel ahlakı hayatının her alanında ve her anında temsil eden, güven veren, sevgiyi, adaleti, merhameti, nezaketi kuşanan, şiddetin ve anarşinin uzağında, zulmün karşısında, mazlumun yanında durabilen bir nesil yetiştirmek amacımız.” ifadelerini kullandı.

Ali Erbaş, ATAK helikopterinin prototipine dua etti

“GENÇLİK HİZMETLERİ BECERİ İSTER, ÖZVERİ İSTER, FEDAKARLIK İSTER”

Başkan Erbaş, yurt ve öğrenci hizmetlerinin mesaisi olmadığına dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Gençlik hizmetleri beceri ister, özveri ister, fedakarlık ister. Sürekli okuma ve araştırma gerektirir. Özellikle şunu ifade etmek isterim, gençlik hizmetlerinin birinci ve temel şartı gençleri sevmektir.

“Sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçekten iman etmiş olamazsınız.” hadis-i şerifi, en çok da gençlerle ilgilenen sizler için çok önemli. Gençlerle buluşmaktan ve konuşmaktan heyecan duymamız lazım.

Şayet bu yoksa o zaman bu alanda anlamlı ve kalıcı bir hizmet üretme imkanı da olamaz. Elbette disiplin olacak, kurallar olacak ama şefkatte olacak, merhamette olacak. Şefkati, sevgiyi, merhameti elden bırakmadan, gönül dilini asla ihmal etmeden bunları yapalım.”

“HER ÖĞRENCİMİZİ KENDİ ÇOCUĞUMUZ GİBİ GÖRMELİYİZ”

“Her öğrencimizi kendi çocuğumuz, kardeşimiz, yakınımız gibi görmeliyiz.” diyen Başkan Erbaş, “Gençler bize emanettir ve emanete karşı daha hassas olmak zorundayız. Onlara kendi çocuğumuz gibi yaklaşmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Huriye Martı ile Dr. Burhan İşliyen, Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi, TDV Mütevelli Heyeti İkinci Başkanı İhsan Açık, TDV Genel Müdürü İzani Turan da katıldı.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir