Ali Babacan itiraf etti! AK Parti üyesiyken Abdullah Gül’ün ortak adaylığı için muhalefetle görüşmüş

featured

Halk TV’ye konuk olan DEVA Partisi lideri Ali Babacan, AK Parti üyesiyken Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adayı olması için desteklediğini, hatta bunun gerçekleşmesi için çaba sarf ettiğini itiraf etti.

Gazeteci Suat Toktaş, Özlem Gürses, İpek Özbey ve İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Ali Babacan’a 2018 cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Abdullah Gül’ün ortak adaylık süreci soruldu.

Babacan, “2018’de bir ortak adaylık teşebbüsü vardı olmadı. Üke 5 yıl kaybetti.” dedi.

Gazeteci İsmail Saymaz Babacan’a o dönemde ortak adaylık çalışmalarında rol alıp almadığını sordu. Ali Babacan o sırada görünür olmadığını ifade ederek, “Tam göbeğindeydim” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Saymaz, Abdullah Gül’ün neden aday olamadığını sordu.

“Teklif yapıldığında masadaydım”

Babacan, “Muhalefetin ancak bir ortak aday çıkardığında başarılı olması söz konusuydu. Ortak aday formülü son günlere kadar giderken diğer siyasi parti genel başkanları geldiler bunu teklif ettiler. Teklif edenleri topladığınızda eğer ortak bir aday olsaydı rahatlıkla seçimi kazanacak bir tablo vardı o dönemde. Abdullah Gül’e teklif yapıldığında ben de masadaydım. Eğer o gün gelip de siz ortak aday olursanız biz sizi destekleriz diyenler son güne kadar sözlerinin arkasında dursa idi o gün o iş olurdu.” dedi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir