AK Partili Ravza Kavakçı Kan’ın yüz binlerce dolarlık yurt dışı eğitimi İBB’nin kasasından karşılanmış!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın, İBB ile ilişkisine dair görevlendirdiği müfettiş raporunu tamamladı.

Rapora göre, Ravza Kavakçı Kan’ın ABD Howard Üniveristesi’nde okuması için 155 bin dolar ve 59 bin lira para verildi.

Yurt dışında eğitim alması için karar alındı

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, İBB müfettişlerinin hazırladığı raporu köşesine taşıdı. Pehlivan yazısında hazırlanan rapora göre İBB, şirket personelinin yurt dışında eğitim alması için 4 Ağustos 2008’de karar aldığını aktardı.

O tarihlerde Ravza Kavakçı Kan, ABD’deki Howard Üniversitesi’ne 24 Kasım 2008’de kabul edildiğini hatırlatan Pehlivan, 1 Aralık 2008’de İBB şirketine başvuran Kavakçı’nın işe başlatıldığına dikkat çekti.

155 bin dolar ve 59 bin TL

23 Aralık 2008’de İBB Ulaşım AŞ Genel Müdürü Ömer Yıldız’ın, okula mektup yazdığını aktaran Pehlivan şöyle devam etti:

“Müfettiş raporunda, AKP milletvekili Ravza Kavakçı Kan’ın ABD’de yıllarca yaşaması için İBB paralarının nasıl akıtıldığı adım adım yazıyordu. Ve ortaya çıkıyordu ki 2013 yılına kadar, Kan’a toplamda yaklaşık 155 bin dolar ve 59 bin lira para verilmişti. Evet, İBB’nin toplu taşıma şirketi, ABD’de siyaset okusun diye bugünün AKP milletvekilinin cebini bu kadar parayla doldurmuştu.

“İBB savcılığa başvurdu”

İBB şimdi bu raporla birlikte Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Hem kamunun cebinden çıkan paranın yasal faiziyle birlikte iadesi hem de bu hukuksuz işlemlere imza atan dönemin İBB çalışanları hakkında yargı süreci başlatılması talep edildi.

Ravza Kavakçı Kan, milletvekilliği bitince İBB’deki mecburi hizmetinin devam edeceğini iddia ediyordu. İBB müfettişleri ise kâğıt üstündeki işe resmi olarak da son verilmesi gerektiğini raporuna yansıttı.”

AK Partili Ravza Kavakçı Kan’ın yüz binlerce dolarlık yurt dışı eğitimi İBB’nin kasasından karşılanmış!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.