Yıldız futbolcu Ahmet Çalık’ı ölüme götüren kazanın teknik detayları belli oldu

Nikah işlemleri için çıktığı yolda trafik kazası geçirerek hayatını kaybeden Ahmet Çalık'ın yaşadığı talihsiz kaza hakkında teknik detaylar ortaya çıktı.

Ahmet Çalık
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Konyaspor’da forma giyen futbolcu Ahmet Çalık’ın (28), Ankara’da trafik kazasında vefat etmesinin yankıları sürüyor. Güvenlik kamerası kaydında, Çalık’ın aracının düz yolda kontrolden çıkıp şarampole yuvarlandığı görülüyor. Kazanın sebebine ilişkin henüz açıklama yok ama uzmanlar bir noktayı vurguluyor: Aquaplaning-Hydroplaning (Kızaklama).

Hayatını kaybeden Ahmet Çalık’ın kaza görüntüleri ortaya çıktı! Görgü tanıkları konuştu…

UZMANLAR BİR NOKTAYI VURGULUYOR

Türkiye gazetesinin haberine göre; Aquaplaning lastiklerin, biriken su üzerinde dönme hareketi yerine kayma hareketi yapması. Lastiğin ön kısmında ani su birikmesiyle suyun derinliğine bağlı ani yavaşlama gerçekleşerek kontrol kaybolur. Biriken suya oldukça yavaş girilmeli ve direksiyonun iki elle kuvvetli tutulması gerekir. Çalık’ın görüntülerinde de yolda su birikintisi olduğu ve öndeki kamyonun da yolda biriken suları dağıttığı göze çarpıyor.

Ahmet Çalık

SERT DİREKSİYON HAREKETLERİ KAYMA İHTİMALİNİ ARTIRIR

“Diş derinliği azalmış ve sertleşmiş lastiklere sahip bir arabanın buzda kösele ayakkabı giymiş insandan farkı yoktur” diyen uzmanlar uyarıyor: Lastik basıncı yanlış ve diş derinliği azalmış lastiklerin suda kızaklama yapma ihtimali çok daha yüksektir. Lastikleriniz ıslak havada yere daha zor tutunacağı için daha yumuşak frene basma tarzı tercih edin. Sert direksiyon hareketleri kayma ihtimalini artıracaktır. Öndeki araç ile güvenli bir seyir ve fren mesafesi bırakın.

Yıldız futbolcu Ahmet Çalık’ı ölüme götüren kazanın teknik detayları belli oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.