Afganistan’da Taliban Celalabad’ı ele geçirdi, ABD Kabil’deki büyükelçiliğini tahliye etmeye başladı! Türk Büyükelçiliği’nden uyarı…

featured

ABD’nin, Afganistan Büyükelçiliği’ndeki diplomatlar için tahliye süreci başlattığı belirtildi.

Reuters’a konuşan bir diplomat, “Şu an konuştuğumuz sırada, büyükelçilikte kalan az sayıda insan da burayı terk ediyor. Görevlilerin çoğu buradan gitmeye hazır. Büyükelçilik faaliyete devam ediyor” dedi.

Taliban Celalabad’ı da ele geçirdi

Öte yandan, Taliban’ın bu sabah saatlerinde Nangarhar vilayetinin başkenti Celalabad’ı ele geçirdiği bildirildi.

Buna göre, Taliban, Afganistan’da başkent Kabil dışındaki tüm büyük kentleri kontrol altına almış oldu.

Öte yandan, ABD Başkanı Joe Biden, tahliye süreci için Afganistan’a gönderilecek asker sayısının 3 binden 5 bine çıkarıldığını açıkladı.

Taliban, ABD’nin son birliklerini geri çekmesine üç haftadan daha kısa bir süre kala şiddetli bir askeri operasyonla kuzey, batı ve güney Afganistan’ın çoğunu ele geçirdi.

Taliban, ülkenin üçte ikisini kontrol ederken, binlerce kişi başkentin uluslararası havaalanından kaçtı. ABD ve Avrupa ülkeleri de Taliban’ın başkent Kabil’e yaklaşmasıyla büyükelçilik personelini tahliye etmeye başladı.

Türk Büyükelçiliği’nden uyarı

Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği, Afganistan’daki Türk vatandaşlarından olabildiğince çabuk bir şekilde kendileriyle temasa geçip irtibat bilgilerini iletmelerini istedi. Vatandaşlarımıza, “çatışma bölgelerinden uzak durun” uyarısı yapıldı.

Yazılı açıklamada şunlar belirtildi:

“Ülkenin büyük bir kısmındaki olumsuz güvenlik durumu ışığında, Afganistan’daki veya Afganistan’a seyahat eden vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimizle/ Başkonsolosluklarımızla aşağıdaki numaralardan ivedilikle temasa geçerek irtibat bilgilerini aktarmaları önem arz etmektedir. Vatandaşlarımızın, çatışmaların yer aldığı bölgelerden uzak duracak şekilde gerekli tertibatı almaları önemle tavsiye olunur.”

Büyükelçiliğimiz: +93 79 782 82 83 Mezar-ı Şerif Başkonsolosluğumuz: +93 79 840 11 77 Herat Başkonsolosluğumuz : +93 79 182 79 76 Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi: +90 321 292 29 29

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir