Esed’in fonuyla beslenenler “Suriye’de 15 çocuk donarak öldü” demişti! AFAD, iddiaları yalanladı…

Suriye’deki Türkiye’nin kontrolü altında bulunan bölgelerde 15 çocuğun donarak öldüğü iddialarını yalanlayan AFAD, söz konusu fotoğrafların 2013 ve 2017’de yayınlandığının tespit edildiğini açıkladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından Suriye’deki güvenli bölgelerde soğuk nedeniyle can kayıplarının yaşandığı iddiaları hakkında yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, basın yayın organlarında yer alan “Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin kontrolü altındaki bölgelerde 15 çocuğun donarak öldüğü” iddialarının araştırıldığı ve iddianın kanıtı olarak sunulan fotoğrafların 2013’te ve 2017’de yayınlandığının tespit edildiği kaydedildi.

‘KIŞ TEDBİRLERİ ALINDI’

Türkiye’nin Suriye’de Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ile İdlib Gerginliği Azaltma bölgelerindeki insanı yardım çalışmalarını AFAD koordinasyonunda sivil toplum kuruluşları ile sürdürdüğü hatırlatılan açıklamada, güvenli bölgelerdeki çalışmaların 2016’dan beri kış tedbirleri de dahil tüm mevsim şartlarını içerecek şekilde yürütüldüğü belirtildi.

Afad Yalanlama 3311

DONDURUCU SOĞUKLAR DEVAM EDİYOR

Güvenli bölgelerde son 6 günde Türkiye’nin kontrolündeki kamplarda bin 692 çadır, 2 bin 480 ton kömür, 23 bin 961 gıda kolisi, 46 bin 476 battaniye, 44 bin 774 giyim malzemesinin dağıtıldığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İddialar gerçeği yansıtmasa da dondurucu soğukların devam ettiği bölgede insani krizin boyutlarının daha da artmaması ve soğuk nedeniyle üzücü olayların yaşanmaması için sivil toplum kuruluşlarımızla insani yardım çalışmalarımız kesintisiz devam etmektedir.”

Esed’in fonuyla beslenenler “Suriye’de 15 çocuk donarak öldü” demişti! AFAD, iddiaları yalanladı…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.