Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı? Açık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? CTE duyurusu bekleniyor

Koronavirüs salgınıyla birlikte getirilen Kovid-19 açık cezaevleri izinleri en son 31 Mayıs’a kadar uzatılmıştı. Mahkûmların ve yakınlarının merakla beklediği açık cezaevi izinleriyle ilgili CTE duyurusu bekleniyor. Peki Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? Açık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? İşte detaylar…

featured
service

31 Mayıs olan açık cezaevleri izinlerinde sona yaklaşılırken, iznin yeniden uzatılıp uzatılmayacağı merak konusu oldu. Koronavirüs salgınının patlak vermesiyle birlikte 2020 yılından itibaren açık cezaevinde yatan bazı mahkûmlar, izinli olarak salıverilmişti. Birkaç kez uzatılan açık cezaevi izinlerinde son tarih de 31 Mayıs olarak açıklanmıştı. Peki açık cezaevi izinleri yeniden uzatılacak mı? Açık cezaevi izinleri ne zaman bitecek? Son tarih nedir? İşte detaylar…

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ YENİDEN UZATILACAK MI?

Açık cezaevi izinleri, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün önerisi sonucunda uzatılmıştı. İzinlerin yeniden uzatılması konusunda Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, koronavirüs salgını nedeniyle uzatılan izinlerin sona ereceği tarihi açıkladı. Buna göre açık cezaevi izinlerinin 31 Mayıs’ta sona ermesi bekleniyor. Aksi bir açıklama geldiğinde haberimizde yer alacaktır.

Açık cezaevi koronavirüs izinleri 2 ay uzatıldı! Adalet Bakanlığından flaş izin duyurusu

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ NE ZAMAN BİTİYOR?

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlülerin, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlülerin Covid-19 iznine gönderildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, “Salgın hastalığın seyri, vaka sayılarındaki düşüş ve aşılama oranı dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda ülke genelindeki normalleşme süreci nedeniyle Covid-19 izninde bulunan hükümlülerin 31 Mayıs tarihi itibarıyla açık ceza infaz kurumlarına dönmeleri; denetimli serbestlik yükümlülerinden hakkında denetim planı hazırlanarak yükümlülükleri belirlenmiş olanların 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren denetim planlarında yazan yükümlülüklere aynen uymaları, hakkında henüz denetim planı hazırlanmamış olanların 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren ilgili denetimli serbestlik müdürlüğüne müracaat etmeleri ve işlemlerini başlatmaları gerekmektedir. Hükümlülere dönecekleri ceza infaz kurumlarını Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne ait https://cte.adalet.gov.tr/ resmi web sitesinde oluşturulacak sorgulama ekranı üzerinden öğrenme imkanı sağlanacaktır” denildi.

 

Açık cezaevi izinleri uzatılacak mı? Açık cezaevi izinleri ne zaman bitiyor? CTE duyurusu bekleniyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir