AB, Rusya’nın 30 milyar Euro’suna çöktü

Avrupa Birliği liderleri iki gün yaptığı toplantı sonrasında Ukrayna savaşı ve enerji güvenliği temelinde aldığı kararları açıkladı. Rusya’nın dondurulmuş varlıklarının 300 milyar Euro’nun üzerinde olduğu ve bunun Ukrayna’nın yeniden inşasında kullanmak için seçeneklerin araştırılması kararı alındı.

featured

Brüksel’de 20 ve 21 Ekim’de Avrupa Birliği Konseyi altında toplanan liderler, iki günlük toplantı sonrasında aldıkları kararları açıkladı. Buna göre Rusya, yaşanan enerji ve ekonomik krizin tek sorumlusu ilan edilirken, Kiev’in İHA ve füzelerle hedef alınması kınandı.

Savaş suçları konusunda alınan kararda “Avrupa Birliği, Rusya’dan ve tüm faillerden ve suç ortaklarından hesap sorma konusundaki kararlı taahhüdünü ve Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı tarafından yürütülen soruşturmalara güçlü desteğini yineler” denildi.

Ukrayna’ya kışa hazırlık amaçlı nakit yardımının devam edeceği ifade edilen karar metninde “Avrupa Konseyi, Ukrayna’ya makro finansal yardım olarak kalan 3 milyar Euro’nun zamanında sağlanması çağrısında bulunuyor” denildi.

Konsey, ayrıca AB Komisyonu’nu Ukrayna’nın yeniden inşasını desteklemek için Rusya’nın ve Rus iş insanlarının dondurulmuş varlıklarını kullanmayı amaçlayan AB ve uluslararası hukuka uygun seçenekler bulmaya çağırdı.

Estonya Başbakanı Kaja Kallas, basına yaptığı açıklamada şimdiye kadar 300 milyar Euro’nun üzerinde Rus varlığının dondurulduğunu belirterek “Hadi bunu Ukrayna’ya yardım etmek için kullanalım” dedi. Liderler, kasım ayında sona erecek BM Karadeniz Tahıl Girişimi’nin uzatılması çağrısında bulundu.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir