ABD’de bir George Floyd vakası daha! Polis, Patrick Lyoya’yı yere yatırdı, kafasına sıktı

ABD’de yeni bir George Floyd olayı yaşandı. Michigan’da polisin siyahi birini başından vurarak öldürmesi tepkilere sebep oldu. Grand Rapids kentinde 4 Nisan'da bir polisin Patrick Lyoya adındaki siyahi genci, trafik çevirmesi esnasında başından vurduğu görüntüler ortaya çıktı.

featured

ABD‘de polis departmanının yaka kamerası ve cep telefonunca kaydedilen görüntülerde, çevirme sırasında yaşanan arbedede beyaz bir polisin üzerinde herhangi bir silah bulunmayan 26 yaşındaki siyahi Lyoya’yı yere yatırdıktan sonra, direnmesi üzerine başından vurduğu görülüyor.

Görüntülerin ortaya çıkması üzerine Michigan, protesto gösterilerine sahne oldu ve polis şiddetine sosyal medyada yoğun tepki gösterildi.

Polis şefi Eric Winstrom, suç duyusunda bulunulmadığı sürece Lyoya’yı başından vuran ve ölümüne neden olan polisin kimliğinin açıklanmayacağını bildirdi.

Lyoya’yı vuran polisin mevcut yetkilerinin elinden alındığını ve izne çıkarıldığını belirten Winstrom, olaya ilişkin soruşturma yürütüldüğünü ifade etti.

ABD medyasında yer alan haberlerde, Lyoya’ın 2014’te Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nden ABD’ye göç ettiği bilgisi yer aldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir