ABD Temsilciler Meclisi, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini onayladı!

NATO üyesi olmak için başvuruda bulunan İsveç ve Finlandiya'nın üyelikleri, ABD Temsilciler Meclisinde kabul edildi. Karar tasarısı Senatoda görüşülecek.

featured

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerine ABD’den ilk onay geldi.

İsveç ve Finlandiya, iki ay önce NATO üyesi olmak için başvuruda bulundu.

Başvurunun ardından bir araya gelen Temsilciler Meclisi Genel Kurulu, iki ülkenin NATO üyeliklerine ilişkin karar tasarısını oyladı.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olabilmeleri için 30 ülkenin kendi ulusal yasaları ve prosedürleri uyarınca onayı gerekiyor.

İsveç eski tas eski hamam! Terör örgütü PKK destekçileri yine sokaklarda!

18 HAYIR OYU ÇIKTI

Gerçekleşen oylamada 394 “evet” oyu çıkarken 18 “hayır” oyu çıktığı belirtildi.

Ret oyu kullananların tamamının Cumhuriyetçiler olduğu görülürken, 18 Demokrat ve 2 Cumhuriyetçi üye ise oylamaya katılmamayı tercih etti.

Öte yandan diğer müttefik ülkelerden de bu yönde karar almaları çağrısı yapıldı.

21 TEMMUZ’DA SENATODA OYLANACAK

Tasarı, Kongre’nin üst kanadı Senato’da 21 Temmuz, Meclis’in ise 2 Ağustos’ta iki ülkenin NATO üyeliklerini oylayacağı duyuruldu.

Türkiye ise ‘güvenlik endişelerinin giderilmesinin ardından’ İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yönelik vetosunu kaldırmış ancak bunun şartlı bir durum olduğunu belirtmişti.

İşte Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’dan istediği teröristler!

6 ÜLKE ONAY VERDİ

İki İskandinav ülkesinin üyeliklerine şu ana kadar altı ülke onay verirken onay sürecinin bir yıl daha sürmesi bekleniyor.

Bu süre zarfında Helsinki ve Stockholm NATO toplantılarına katılabilecek ve istihbarata daha fazla erişim sağlayabilecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir