ABD Merkez Bankası (FED), faiz kararını açıkladı!

featured

ABD Merkez Bankası (FED), 2018 yılından bu yana ilk kez faiz artırımına gitti. FED, politika faizini 25 baz puan artırarak FED, 0,25-0,50 aralığına yükseltti.

ABD Merkez Bankası (FED), Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) politika faizini yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti. Faizi yükseltme kararı alan Fed yılın geri kalanı için de 6 faiz artışı yönünde sinyal verdi. Karar 1’e karşı 8 oyla alındı. St. Louis Fed Başkanı James Bullard 50 baz puanlık faiz artışı yönünde oy kullandı. Noktasal grafikte 2022 sonu faiz öngörüsü yüzde 1,9 olurken, 2023 yılı için yüzde 2,8 olarak belirlendi.

KARARDA RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI ETKİLİ OLDU

Karar metninde Rusya-Ukrayna savaşının etkilerine de vurgu yapıldı. Metinde söz konusu durumun ABD ekonomisi üzerindeki etkilerinin belirsiz olduğu, bununla birlikte kısa vadede işgalin ve bununla ilgili gelişmelerin enflasyon üzerinde ilave yukarı yönlü baskı yaratmasının olası olduğu belirtildi.

FED, ekonomik gelişmelere ilişkin projeksiyonlarını da açıkladı. Buna 2022 için Aralık ayında yüzde 4 olarak açıklanan büyüme beklentisi yüzde 2,8’e çekildi. 2023 büyüme beklentisi yüzde 2,2, 2024 büyüme beklentisi ise yüzde 2 olarak korundu.

KARAR SONRASI BİTCOİN (BTC) DÜŞÜŞE GEÇTİ!

FED’in faiz kararı, kripto dünyası üzerinde de etki gösterdi. Kripto piyasasının amiral gemisi Bitcoin (BTC), faiz kararının ardından 40.500 dolar civarından 39.500 dolar bandına iğne attı. BTC’deki bu düşüş, altcoin fiyatlarının da gerilemesine neden oldu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir