ABD’nin ilk Türk Belediye Başkanı Tayfun Selen, Kur’an-ı Kerim’e el basarak göreve başladı

Ülkede ilk defa belediye başkanlığı görevine getirilen Türk asıllı Amerikan vatandaşı Tayfun Selen, göreve başlamadan önce Kur'an-ı Kerim'e el basarak yemin etti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de Türklerin yoğun yaşadığı New Jersey’in ilk Türk belediye başkanı Tayfun Selen, yeni görevi için yemin törenine katıldı.

Amerikan vatandaşı Tayfun Selen, New Jersey Morris Bölge Yönetim Kurulu Başkanlığına seçildi. Türk toplumunun en yoğun yaşadığı New Jersey eyaletinin 500 binden fazla nüfusa sahip Morris Bölge Yönetim Kurulu Başkanlığına oy birliğiyle seçilen Selen, yemin ederek görevine başladı.

25 SENE ÖNCE ABD’YE GİTTİ

Tören sonrası konuklara hitap eden Türk yönetici, 25 sene önce İstanbul’dan ABD’ye gelmiş bir göçmen olduğunu, ilk yıllarında “tutunmak ve tecrübe kazanmak için” ayrım gözetmeden her işte çalıştığını dile getirdi.

Aynı zamanda mimar ve iş adamı olan Selen, “Kısa süre sonra çalıştığım işlerde yöneticilik pozisyonuna yükseldim. Bu benim çok özel yeteneklere sahip olmamdan değil, Amerika’nın bana bu fırsatı vermesinin sonucuydu.” ifadesini kullandı.

TAYFUN SELEN KİMDİR?

1970 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Amerika’ya gittiği dönemde büyük zorluklar yaşamış, ilk haftalar, aylar sonucu benzin istasyonunda başlayan serüveninin 8 aylık sonunda bir mimarlık ofisinde çizim elemanı olarak çalışmaya başlamıştır. 2008 yılında istatistiksel verileri kullanarak üretimde hata oranını azaltmak ve iş proseslerini geliştirme ile ilgili olan Six Sigma Siyah Kuşak sertifikasını almış ve ilerleyen yıllarda Yeminli Mali Müşavir olmuştur. Bulunduğu bölgenin İmar komisyonuna dönemin Demokrat Partili Belediye Başkanı tarafından atanmış ortalama 5 sene çalışmış ve daha sonra Cumhuriyetçi Partiye kayıt olmuştur.

İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Daha sonra New Jersey’deki Montclair State University’de işletme alanında yüksek lisans yaptı, Lincold Educational Services isimli okulun yönetiminde Kıdemli Başkan yardımcılığı görevini üstlendi.

TAYFUN SELEN SİYASET HAYATI

2013 yılında Cumhuriyetçi Parti’den eyalet milletvekili adayı olmuş ancak ön seçimi büyük bir farkla kaybetmiştir. Ama ön seçimi kazanan adayların seçimi kazanmaları için varını yoğunu ortaya koymuştur. 2014 senesinde Cumhuriyetçi Parti ilçe yönetimine giren Tayfun Selen 2015 yılında ise eyalet milletvekili adayı olmuş ancak bu kez az bir farkla kaybetmiştir. 2016 yılında ilçe başkanı, 2017’de Belediye meclisi üyesi, 2019 yılında ise belediye başkanı olmayı başarmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri New Jersey eyaletine bağlı Chatham bölgesinin Belediye Başkanlığı’na seçilen ilk Türk Belediye Başkanı’dır. 2017 senesinden beri Chatham Belediye Komitesi üyeliği görevini sürdüren Tayfun Selen aslen Malatya, Arapgir İlçesi Aktaş (Gocu) köyü nüfusuna kayıtlıdır. Uzun senelerdir yaşantısını Amerika’da sürdüren Selen, Amerika vatandaşıdır. Tülin Selen ile evli ve bu evliliğinden Defne isminde bir kızı vardır.

ABD’nin ilk Türk Belediye Başkanı Tayfun Selen, Kur’an-ı Kerim’e el basarak göreve başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.