ABD, Haiti’yi işgal için harekete geçti

ABD ve Kanada ordusu, Haiti’yi işgal için ülkenin başkenti Port-au-Prince’deki havalimanına asker ve zırhlı araç sevkiyatına başladı.

featured

ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konsei’ne (BMGK) Haiti’ye “Ani Müdahale Kuvveti” gönderilmesini teklif edeceğinin ortaya çıkmasının üzerinden 24 saat geçmeden ABD ve Kanada askerleri, Haiti’ye gitti.

Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’ye yerleşen ABD ve Kanada askerleri, yanlarında zırhlı araçlar da getirdi. Bölgedeki Amerikan ve Kanada askerlerinin, Haiti’ye müdahale için emir beklediği bildirildi.

Haiti halkı ise, Rusya’dan ve Çin’den, ABD’nin işgal planını veto etmesini talep ediyor.

HAİTİ HALKI AYAKTA

Haiti halkı, ABD müdahalesine, hayat pahalılığına, yoksulluğa, emperyalizme ve çetelere karşı ayağa kalktı.

Haiti’yi 100 yıldır sömüren ABD, bölgede “istikrarın sağlanması” için daha önceleri de askeri müdahalede bulunmuştu.

Haiti halkının, Rus ve Çin bayrakları ile “BMGK’daki işgal teklifini protesto edin” demesi üzerine, ABD’nin adaya asker sevkiyatını arttırdığı ifade edildi.

ABD, Haiti’de devlet otoritesinin zayıflaması, çetelerin kuvvetlenmesi, yabancılara yönelik saldırılar ve ekonomik kriz bahanelerini öne sürerek, adayı uluslararası bir koalisyon ile fiilen işgal etmeyi amaçlıyor.

BAŞKAN’A SUİKASTIN ARKASINDAN ABD ÇIKTI

7 Temmuz 2021’de Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise, 28 kişilik bir suikast ekibi tarafından evinde öldürüldü.

Suikast ekibinde, ABD’nin eğittiği ve donattığı Kolombiyalı paralı askerler ve ABD’nin Federal Uyuşturucu İle Mücadele Dairesi’nin eski muhbirleri ve köstebeklerinin bulunduğu ortaya çıktı.

Haiti Emniyet Müdürlüğü, suikasttan dolayı ABD’yi suçladı.

SERMAYE-ABD EL ELE İŞGAL ETTİ

20. yüzyılın başlarında “Muz Savaşları” olarak bilinen süreçte ABD, bağımsızlığını kazanmış eski sömürgeleri tek tek işgal etti ve askeri darbeleri destekledi. Bu yolla 1930’lara kadar Güney Amerika’da ve Karayipler’de hakimiyet elde ettiler.

“Muz Savaşları” adını, ilk Latin Amerika işgallerini finanse eden ve lobi yaparak işgalleri başlatan Muz şirketlerinden alıyor.

Günümüzde Citibank olarak bilinen New York Şehir Bankası hissedarları, dönemin ABD Başkanı Woodrow Wilson’u ikna etti: “Haiti, sömürülmeye ve para kazanmaya çok müsait bir yer.”

Haiti’nin finans ve para kaynaklarına “el konulmasını” öngören ABD, ilk başta Citibank aracılığı ile Haiti’nin mali sistemini çökertti.

Haiti Merkez Bankası’na para göndermeyi kesen Citibank, aynı zamanda borçların ödenmesini talep etti.

Ülkede karışıklık başlayınca, kargaşa çıkaran gruplara silah ve para gönderildi.

1915 Şubat’ta ABD askerleri, Haiti’ye çıkarma yaptı ve ülkeyi işgal etti.

TALAN ETTİLER

ABD, Haiti devletine yeni anayasayı silah zoruyla kabul ettirdi. Fransız sömürgesinden kurtulduktan sonra Haiti ilk defa, yabancılara toprak ve mülk satışına izin verdi.

1934’te kadar fiilen süren işgal boyunca Haiti talan edildi.

Altın, metal ve mineral rezervleri açısından zengin olan Haiti aynı zamanda mango, kakao ve kahve üretimi ve kereste ile öne çıkıyor. Yeraltı ve üstü kaynakları zengin olan Haiti, Fransız sömürgeciliği ve ABD işgali sebebiyle dünyanın en fakir ülkelerinden biri oldu.

Haiti’yi talan eden ABD sermayesi ve patronları zenginleşti. Citibank, Haiti’den kazandığı paralarla dünyanın en büyük bankalarından birine dönüştü.

KÖLE YAPTILAR

1915 ile 1933 arasında devam eden 18 yıllık işgal boyunca ABD askerleri, Haiti halkını köle olarak çalıştırdı.

1994’TE BİR İŞGAL DAHA

ABD ve Fransız güçleri, ortak bir operasyon ile 1994’te Haiti’yi işgal etti ve cunta yönetimini devirdi.

Haiti, bir daha devlet otoritesine kavuşamadı.

“Demokrasiyi Yüceltme Operasyonu”

İlerleyen yıllarda 1991’de cunta rejimi kuran darbeci Jean-Bertrand Aristide’nin, ABD tarafından desteklendiği ortaya çıktı.

ABD’nin 1994 Haiti işgalindeki bahanesi de bu cunta yönetimiydi.

Jean-Bertrand Aristide

RUSYA’YI KINADILAR

BM ve ABD, Ukrayna Savaşı sebebiyle Rusya’yı kınadı. ABD gazetesi Washington Post, “Rusya, Ukrayna’yı işgal ediyor” dedi.

Washington Post’un “ABD, Haiti’ye asker göndersin” demesi dikkat çekti.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir