9 yıl sonra bir ilk! Bakan Nebati Mısır’a gidiyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 1 Haziran`da Mısır`a gidiyor. Yapılacak bu ziyaret 9 yıl aranın ardından Mısır’a ilk Bakan ziyareti olması sebebiyle önem arz ediyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine Ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati İslam Kalkınma Bankası 346. İcra Direktörleri ve Guvernörler Kurulu Yıllık Toplantısı’na katılmak üzere 1 Haziran’da Mısır’a gidecek.

NEBATİ, MISIR MALİYE BAKANI İLE GÖREŞECEK

Bakan Nebati’nin Şarm El-Şeyh şehrinde gerçekleşecek toplantı marjında Mısır Maliye Bakanı ile de görüşmesi planlanıyor.

9 YILIN ARDINDAN BİR İLK

Söz konusu ziyaret, 2013 yılında gerçekleşen darbe sonrası ilişkilerin durma noktasına geldiği Mısır’a, yıllar sonra bakan düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olacak.

İki ülke arasındaki ilişkiler 8 yıllık aradan sonra 2021 yılında normalleşme sürecine girmiş, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığında bir heyet, Mısıra giderek istikşafi görüşmeleri başlatmıştı.

Mısır heyetinin de bu kapsamda Türkiye’ye gelmesi ile yeni bir diyalog süreci başlatılmış ve ilerleyen süreçte karşılıklı olarak büyükelçilerin yeniden atanması konusunda iyi niyetler ortaya konmuştu.

 

9 yıl sonra bir ilk! Bakan Nebati Mısır’a gidiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.