HDP, 6’lı masaya aba altından sopa gösterdi: ‘Yavaş ya da Akşener aday olursa aday çıkarırız’

T24 yazarı Murat Sabuncu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ya da İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in aday gösterilmesi durumunda HDP'nin kendi adayını çıkarma kararı aldığını açıkladı.

featured

Seçim ve adaylık tartışması sürerken, HDP’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin kararını altılı masaya ilettiği belirtildi. T24’den Murat Sabuncu, altılı masanın İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ya da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı aday göstermesi halinde HDP’nin kendi adayını çıkarma kararı aldığını aktardı.

“Altılı masa Meral Akşener ya da Mansur Yavaş’ı aday gösterirse HDP cumhurbaşkanlığı için aday çıkaracak. İlettikleri bir diğer konu da şu. Altılı masanın adayı açıklanmadan önce bu masanın bir temsilcisiyle, çıkartılacak adayın şeffaf bir şekilde kendileriyle konuşulması” ifadelerini kullanan Sabuncu, şöyle yazdı:

“Kısa bir süre önce HDP yönetimi bir karar aldı. Ve bunu altılı masada şu an itibariyle en yüksek oyu olan siyasi partinin genel başkanına iletti. Karar şu: Altılı masa Meral Akşener ya da Mansur Yavaş’ı aday gösterirse HDP cumhurbaşkanlığı için aday çıkaracak. İlettikleri bir diğer konu da şu. Altılı masanın adayı açıklanmadan önce bu masanın bir temsilcisiyle, çıkartılacak adayın şeffaf bir şekilde kendileriyle konuşulması.

Bunu biraz açalım.

Uzun süredir ‘Kürtler Mansur Yavaş’a oy verir’ konuşması yapılıyordu. Ancak önce Kürt siyasetinin önemli ismi Ahmet Türk’ün ‘oy vermezler’ çıkışı, ardından Yavaş’ın Van ziyareti sırasında kalabalık içinden bir kişinin ‘Demirtaş’ı da aramızda görmek istiyoruz’ demesinin Yavaş’ın o an ‘inşallah’ demesiyle aynı anda okunması ve sonrasında basın ekibinin bununla ilgili yalanlayan açıklama yapması.

HDP’nin itirazının ana temelleri burada. Akşener’e de HDP’yi muhatap almayan ve ‘terör’ ile bağlantılı gösteren sözleri nedeniyle karşı çıkıyorlar. Kamuoyu önünde kendileriyle konuşulmasını istemeleri ise; yerel seçimlerde özellikle uzun süredir kazanılmayan büyük şehirlerin kazanılmasında ‘belirleyici aktörlerden biri olduklarının’ seçim sürecinde ve sonrasında önemsizleştirildiğini düşünmeleri.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir