6 yaşındaki kızın evlendirildiği iddiaları sonrası Diyanet’ten flaş açıklama

Diyanet İşleri Başkanlığı, 6 yaşında imam nikâhı ile evlendirildiği iddialarına ilşkin yaptığı yazılı açıklamada, "İslam’a göre, bireylerin hem fiziksel hem de ruhsal olgunluğa erişmeden, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz" dedi.

featured

Hiranur Vakfı Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızını evlendirdiği iddiaları günlerdir kamuoyunun gündemindeyken; sessiz kalmakla eleştirilen Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan konu hakkında açıklama geldi.

Diyanet, yaptığı yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

“Çocuklarımız bizim en hassas emanetimiz ve dokunulmaz değerimizdir. Çocuk haklarının korunması ve hayatın her alanında çocuğun yüksek yararının gözetilmesi dini, hukuki ve insani bir sorumluluktur. Çocuklarımızı her türlü şiddet ve istismardan korumak hem toplumsal hem de kurumsal vazifemizdir. Zira çocuğun örselenmesi, geleceğimizin yara alması anlamına gelir.

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden ve medya organlarının gündemine giren kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi hususunda devletimizin ilgili kurumlarının konuyu hassasiyetle takip ettiklerine ve adaletin tecelli edeceğine inancımız tamdır. Ancak konunun yüce dinimiz İslam ile bağdaştırılarak Müslümanların itham edildiği bir sürece dönüştürülmesi son derece rahatsız edicidir. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bir defa daha ısrarla belirtmek isteriz ki, İslam’a göre, bireylerin hem fiziksel hem de ruhsal olgunluğa erişmeden, aile kurmanın anlam ve sorumluluğunu idrak edecek rüşt yaşına gelmeden evlendirilmeleri söz konusu olamaz. Çocuk istismarı ile mücadeleye kararlılıkla devam eden Başkanlığımız, toplumumuza her alanda olduğu gibi evlilik ve aile konusunda da sahih dini bilgi sunmaya kararlılıkla devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla sunulur.”

 

Benzer Haberler
hiranur-vakfi-mufettis
6 yaşındaki kızın evlendirildiği iddiası hakkında müfettiş görevlendirildi
hiranur-vakfi-gelinlik-hafiz
Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşında evlendirdiği iddia edilen küçük kızın kardeşleri konuştu
hamza-dag-hiranur-vakfi
AK Parti’den Hiranur Vakfı çocuk gelin skandalına dair flaş açıklama: Bu hadisenin üzerine kesinlikle gideceğiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir