2020 yılında ekonomide neler oldu?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılı, bir çok alanda olduğu gibi, ekonomide de bir çok önemli gelişmenin yaşandığı bir yıl oldu. 2020 yılı öyle bir yıl oldu ki, ‘2020 yılı ne zaman bitecek?’ sorusunun sorulmasına neden oldu.

COVİD-19 NEDENİYLE EKONOMİLER KAPANDI

2020 yılında, ekonomileri olumsuz etkileyen en önemli faktörün Covid-19 salgını olduğu tartışma götürmez. Dünya ekonomisi 1929 ekonomik bunalımından sonra en fazla etkilendiği bir dönem oldu.

Covid-19 nedeniyle ekonomiler kapandı, seyahatler kısıldı, turizm ve ihracat olumsuz etkilendi. 2020 yılında yaşanan bu gelişmeler ile beraber, Türkiye ekonomisi 1. çeyrekte yüzde 4.4 büyürken, 2. çeyrekte yüzde 9.9 oranında daraldı. 2. çeyrek dönemde dünya ekonomisinin de çok ciddi daralmalar yaşadığı bir dönem oldu. Kısmi normalleşmenin yaşandığı 3. çeyrekte de ekonomi yüzde 6.7 oranında büyüdü.

SOSYAL POLİTİKALAR DAHA ÖNEMLİ HALE GELDİ

Covid-19 nedeniyle dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir çok sosyal politika uygulamasının hayata geçtiği ve bunların halen devam ettiği bir dönem içindeyiz. Covid-19 salgını ekonomilerin kapanmasına, çalışanların işini kaybetmesine, işyerlerinin gelirlerinde düşüş yaşanmasına ve serbest çalışan bir çok kişinin gelirlerini kaybetmesine neden oldu.

Bunun sonucu olarak da sosyal yardımlar, kısa çalışma ödenekleri ve ekonomik destekler öne çıkan önemli sosyal politika uygulamaları oldu.

DİJİTAL HAYAT YENİ NORMAL OLDU

COVİD-19 nedeniyle eğitimin tüm kademelerindeki okulların, üniversitelerin kapamamasını da beraberinde getirdi. Uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerine geçtiği ve dijitalleşmenin artık yeni bir normal olduğu bir döneme girildi. Eğitimin yanın da virüs nedeniyle online satışlar artık yeni normal olduğu bir dönemdeyiz.

TÜRKİYE KARADENİZ’DE DOĞAL GAZ BULDU

2020 yılı Doğu Akdeniz’de sismik araştırmaların ve keşiflerin hızlandığı bir yıl oldu. Bu çalışmaların sonucunda, Türkiye, Karadeniz’de doğalgaz keşfetti. Türkiye enerji kaynaklarına sahip olan ülkelerle enerji kaynaklarını tüketen ülkeler arasındaki konumuna ek olarak keşfettiği kaynaklar ve keşfedeceği kaynaklar sayesinde önemli bir konuma yükseleceği öngörülmektedir.

Türkiye Libya ile imzaladığı deniz yetki alanları anlaşması ile Doğu Akdeniz’de tüm dengeleri değiştirerek, Doğu Akdeniz’de diğer ülkelerle deniz sınırlarını belirlediği gibi yeni haritayı da dünyaya ilan etmiş oldu.

EKONOMİ YÖNETİMİ DEĞİŞTİ

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yerine Lütfi Elvan gelirken, Merkez Bankası Başkanlığı’na Naci Ağbal atandı. Bu değişiklik, başta da para politikasında önemli değişiklikleri de beraberinde getirdi.

Merkez Bankası, enflasyonun düşürmek amacıyla faiz artışı politikası ile yeni bir dönem başlattı.

ABD, TÜRKİYE’YE YAPTIRIMLAR UYGULADI

ABD, Türkiye’ye S-400 hava savunma nedeniyle “Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası” kapsamında Savunma Sanayii Başkanlığı’na ve yönetimine yaptırım uygulanması kararı aldı.

Çok farklı anlamı olan bu yaptırımlar ile, hem savunma sanayii hem de Türkiye-ABD ilişkileri açasından yeni bir döneme girmiş olduk.

Şu bir gerçek ki , 2020 yılı hem dünya ekonomisi hem de Türkiye ekonomisi için çok zor bir yıl oldu. 2020 yılı adeta kayıp bir yıl oldu.

Geçen bir yılın sonunda, Covid-19 salgının sona ermesi için geliştirilen aşıların uygulandığı bu günler, 2021 yılının kaybedilmesinin önüne geçileceği beklenmektedir.

Aşılar sayesinde 2021 yılında normalleşmeye geçeğimizi ümit ediyoruz.

2020 yılında ekonomide neler oldu?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.