Biden’ın 24 Nisan 1915 olaylarıyla ilgili skandal açıklamasına Türkiye’den tepki

ABD Başkanı Biden'ın "1915 olaylarını" bir kez daha "soykırım" olarak nitelemesine Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Başkanı Joe Biden, bugün yaptığı açıklamada “Böylece 20. yüzyılın en büyük toplu mezalimlerinden biri olan Ermeni soykırımı başladı.” ifadesini kullandı. Biden, “Katledilen veya ölüme yürüyen bir buçuk milyon Ermeni’yi anıyor ve bu kadar çok can kaybının yaşını tutuyoruz.” dedi.

RONALD REAGAN’DAN SONRA İLK KEZ

ABD Başkanı Joe Biden, geçen yıl 1915 olaylarının yıldönümüyle ilgili yaptığı açıklamada da “soykırım” ifadesini kullanmıştı. Böylece Biden, 1981 yılında yaptığı açıklamada aynı sözcüğe yer veren Ronald Reagan’dan bu yana “soykırım” terimini kullanan ilk ABD başkanı olmuştu.

ABD KONGRESİNDEN SKANDAL KARAR

ABD Kongresi’nin her iki kanadı da 2019 yılında 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlayan kararları kabul etmişti.

Uzmanlar, 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasının soykırımın uluslararası hukuka 1946 yılında girmiş olmasından dolayı Türkiye’ye herhangi bir hukuki müeyyidesi olmayacağını ifade ediyor.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN SERT TEPKİ

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “1915 olayları konusunda tarihi olgularla ve uluslararası hukukla bağdaşmayan açıklamaların geçerliliği bulunmamaktadır.” denildi. İşte açıklama:

“1915 olayları konusunda tarihi olgularla ve uluslararası hukukla bağdaşmayan açıklamaların geçerliliği bulunmamaktadır. Buna ABD Başkanı Biden’ın 2021 yılında yaptığı hatanın tekrarı niteliğindeki bugünkü talihsiz beyanı da dahildir. Siyasi saiklerle tarihi gerçekleri çarpıtan, bu tür açıklamaları ve kararları reddediyor, bu yanlışta ısrar edenleri kınıyoruz.

“BU ACILARI SİYASETE MALZEME YAPMA GİRİŞİMLERİNİ REDDEDİYORUZ”

Tarihten husumet çıkarmaktan başka amaca hizmet etmeyen tek taraflı ve seçici yaklaşımlar ahlaken sorunlu, siyaseten art niyetlidir. İnsani ve vicdani duruş, etnik ve dini ayrım gözetmeksizin o dönemde yaşanan tüm acıların anılmasını gerektirir. Türkiye, Ermeniler dahil tüm Osmanlı nüfusunun yaşadığı acıları saygıyla anmaktadır. Bu acıları siyasete malzeme yapma girişimlerini reddediyoruz.

“ADİL BİR HAFIZAYA ULAŞMALI”

Türkiye, 1915 olayları gibi tarihin tartışmalı dönemlerinin önyargısız biçimde, bilimsel ve hukuki esaslar çerçevesinde araştırılması ve adil bir hafızaya ulaşılması gerektiği görüşündedir. Bu anlayışla Türkiye, Ortak Tarih Komisyonu kurulmasını önermiş, arşivlerini açmıştır.

Türkiye, bölgesinde ve dünyada barış ve istikrarın hakim olması, işbirliği ruhunun öne çıkması için çaba göstermektedir. Ermenistan’la başlatılan normalleşme girişimi bu anlayışın bir başka tezahürüdür.”

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN AÇIKLAMA: İKİYÜZLÜLÜK!

Resmi sosyal medya hesabından açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Bazı batılı liderler son günlerde “soykırımın” ancak mahkeme kararıyla tespit edilebileceğini savunuyor. Doğru! Aynı kişilerin, yetkili bir mahkeme kararı olmadan #1915 olayları için “soykırım” kelimesini siyasi saiklerle kullanmaları ise ikiyüzlülüklerinin en bariz örneğidir.”

 

Biden’ın 24 Nisan 1915 olaylarıyla ilgili skandal açıklamasına Türkiye’den tepki

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.