1 Milyon insan bu hastalık yüzünden gözünü kaybedebilir!

Prof. Dr. Ziya Kapran, gelecek yıllarda 1 milyon insanın diyabet hastalığı nedeniyle gözlerinden olabileceğini açıkladı. Kapran, Diyabet sinsi bir hastalık, görme kaybı olduğunda geri getirmek mümkün değil. İlk dönemlerde yakalayabilirsek çok etkili tedavilerimiz var." dedi. 

featured

En sık yakanılan hastalıklardan biti olan diyabetin göz sağlığına doğrudan etkisi bulunuyor. Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Genel Başkanı Prof. Dr. Ziya Kapran, diyabet hastalarının her yıl göz muayenesi olması gerektiğini belirtiyor ve “İlk başta diyabet nedeniyle gözün bozulduğu, tehlikede olduğu belli olmuyor. Diyabet sinsi bir hastalık, görme kaybı olduğunda geri getirmek mümkün değil. İlk dönemlerde yakalayabilirsek çok etkili tedavilerimiz var.” diyor.

“SON ÇARE AMELİYAT”

Kapran, ilaçları göze enjekte edebildiklerini, lazer tedavileri olduğunu söyledi. Bazen hastaların göz kanaması şikâyetiyle geldiğine dikkati çeken Kapran, çok geç kalındığı durumlarda son çare olarak ameliyat yaptıklarını açıkladı. Sağlık Bakanlığı ve diğer derneklerle çalışma yaparak, diyabetten kaynaklanan göz rahatsızlıklarını erken yakalamayı amaçladıklarına işaret eden Kapran, şunları söyledi:

“Türkiye’de diyabet oranı giderek yükseliyor, nüfusumuzun yüzde 10-15 i diyabet hastası. Bunların yüzde 10’u ciddi şekilde gözünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. 1 milyon insanımız kontrole gelmezlerse gelecek yıllarda görme yeteneklerini büyük ölçüde kaybedecekler. Tamamen körlüğe kadar ilerleyebiliyor.”

Kapran, diyabetten kaynaklı göz rahatsızlıklarının çocuklarda da görüldüğünü, hastalığa yakalandıktan birkaç yıl sonra gözlere vurduğunu sözlerine ekledi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir